DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS HAYATI

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS HAYATI

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNİN SANAL KAMPÜSÜ
 
AnasayfaTakvimGaleriÜye ListesiAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yapSSS

Paylaş | 
 

 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerle kutlanacak

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
avatar

Cinsiyet Erkek
Mesaj Sayısı : 543
Başarı sistemi : 23
Kayıt tarihi : 12/04/09
Yaş : 32
Nerden : magosa
Ruh Hali : 13
Takım : Galatasaray

Cüzdan
Altın Altın: 10

MesajKonu: 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerle kutlanacak   Perş. Tem. 15, 2010 12:44 pm

Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğüne kavuştuğu gün olan Mutlu Barış Harekatı’nın 36’ncı yıldönümü bu yıl da çeşitli tören ve etkinliklerle coşku içinde kutlanacak.

20 Temmuz 1974’te gerçekleştirilen harekatın yıldönümü etkinlikleri, 19 Temmuz Pazartesi saat 12.00’de 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun BRT’den yapacağı konuşmayla başlayacak.

19 TEMMUZ TÖRENLERİ

Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi’nden alınan bilgiye göre, bu yıl anıtlardaki törenlerin bir bölümü 19 Temmuz’da yapılacak. Bu çerçevede, Lefkoşa ****** Anıtı’ndaki tören 19 Temmuz Pazartesi günü saat 18.00’de protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak.

Saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören anıt özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.

Kıbrıs Türkü Halkı’nın Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıt Kabri’ndeki tören ise saat 18.30’da protokolün anıta çelenkleri koymasıyla başlayacak.

Saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından Anıt Özel Defteri imzalanmasıyla tören sona erecek.

Boğaz Şehitliği’ndeki tören saat 19.00’da başlayacak. Buradaki törende protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak, saygı marşı, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın ardından, bayrakların göndere çekilmesi ve anıt özel defterinin imzalanmasıyla tören sona erecek.

20 TEMMUZ TÖRENLERİ

20 Temmuz Salı günü Dr Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki tören saat 09.30’da İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak. Tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasının ardından mesaj teatisi yapılacak.

Daha sonra Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayraklar Cumhurbaşkanı’na sunulacak. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına konuşmalar ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşmasının ardından tören halk dansları gösterisi ve resmigeçitle sona erecek.

YAVUZ ÇIKARMA PLAJI’NDA TÖREN

20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde, saat 08.50’de Yavuz Çıkarma Plajı’nda tören gerçekleştirilecek.

Tören çerçevesinde önce denize çelenkler bırakılacak, ardından denizden adaya bayrak çıkarılacak.

Meşale yakılmasından ve meşale ateşinin Lefkoşa’ya götürülmek üzere GAÜ öğrencileri tarafından teslim alınmasından sonra buradaki tören 21 pare top atışıyla sona erecek.

Bu arada protokol, Karaoğlanoğlu Şehitliği’ni de ziyaret ederek mezarlara çiçek koyacak.

LEFKOŞA ŞEHİTLER ANITI

Lefkoşa Şehitler Anıtı önündeki tören saat 08.50’de çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak. Tören, saygı duruşu ve saygı atışının ardından şehitlik özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.

GAZİMAĞUSA’DAKİ TÖRENLER

Gazimağusa’daki ilk tören, saat 09.30’da Zafer Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından buradaki tören sona erecek.

Gazimağusa’daki ikinci tören Polatpaşa Bulvarı’nda birliklerin ve halkın bayramının protokol tarafından kutlanmasıyla başlayacak. İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak ve şiirler okunacak. Tören resmigeçitle sona erecek.

GİRNE’DEKİ TÖREN

Girne’deki tören ****** Anıtı önünde saat 16.05’te anıta çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından birlikler ve halkın bayramı kutlanacak. Tören, konuşmalar ve şiirlerle devam edecek ardından resmigeçitle son bulacak.

GÜZELYURT’TAKİ TÖREN

Güzelyurt’taki tören ise saat 18.00’de protokolün ****** Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayacak.

Şehitler için saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören birlikleri denetlenecek. Bir subay ve ardından bir öğretmenin günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarından sonra öğrenciler tarafından şiir okunacak. GÜSAD’ın sunacağı halk oyunları gösterilerinden sonra, tören resmigeçitle sona erecek.

AKDOĞAN’DAKİ TÖREN

Akdoğan’daki tören saat 09.30’da çelenklerin ****** Anıtı’na konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından şiir ve günün anlam ve önemini belirten konuşmayla tören sona erecek.

20 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ PROGRAMI

Bu arada 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde çeşitli etkinlikler de gerçekleştirilecek.

İlk etkinlik olarak 18 Temmuz Pazar gecesi, saat 20.30’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından YDÜ AKKM’de, “Lüküs Hayat” isimli müzikal oyun sergilenecek.

19 Temmuz Pazartesi gecesi ise Dikmen’de “Halk Şöleni” gerçekleştirilecek. Şölen saat 20.30’da başlayacak. Şölen çerçevesinde Devlet Halk Dansları Topluluğu gösterilerini sergileyecek, Devlet Türk Halk Müziği Solistler Geçidi konseri yer alacak. Ayrıca Türkçe Rock Müzik yapan “Grup Sancılı İnek” de bir konser verecek.

20 Temmuz günü gerçekleştirilecek etkinlikler ise şöyle:

Dış Basın Birliği’nin Yavuz Çıkarma Plajı’nda tutacağı “Şafak Nöbeti” 19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan gece yarısı Yavuz Çıkarma Plajı’nda başlayacak.

Öte yandan gün boyunca çeşitli yerlerde Türk Yıldızları’nın Akrotim gösterileri yapılacak.

İlk Akrotim geçişi saat 11.00-11.30 arasında, törenlerin yapıldığı sırada, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinden olacak. Ardından Türk yıldızları Gemikonağı’nda Cengiz Topel Anıtı üzerinden selamlama geçişi yapacak ve Akrotim gösterisi gerçekleştirecek.

Girne’deki Akrotim Gösterisi ise saat 18.00’de ****** Anıtı önünde izlenebilecek.

Girne’de ****** Anıtı önünde saat 19.00’da KTBK Bando Konseri gerçekleştirilecek. Güvenlik Kuvvetleri Bando Konseri ise Lefkoşa’da saat 20.00’de Lemar önünde gerçekleştirilecek.

Etkinlikler çerçevesinde, ****** Spor Kompleksi Lefkoşa Beach Volley Arena’da, saat 16.30’da, Plaj Voleybolu etkinliği düzenlenecek.

Bu arada “Lüküs Hayat” müzikali, aynı gün, saat 20.30’da Gazimağusa Salamis Antik Tiyatro’da sergilenecek.

Dipkarpaz’da ise, saat 20.30’da “Halk Şöleni” gerçekleştirilecek. Şölende, Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Türk Halk Müziği Solistler Geçidi ve “Grup Sancılı İnek” yer alacak.

Girne Limanı’nda, saat 21.00’de, “Devlet Piyangoları ile Şans Gecesi” gerçekleştirilecek. Gecede Ayten Alpman, Yasemin Kumral ve yerel gruplar sahne alacak.

Etkinlikler 21 Temmuz Çarşamba günü de devam edecek. ****** Spor Kompleksi Lefkoşa Beach Volley Arena’da saat 16.30’da Plaj Voleybolu etkinliği yapılacak.

Girne Amfi Tiyatro’da, saat 21.00’de, “Akşam Sefası” isimli etkinlikte, Muazzez Abacı ile TRT Ses ve Saz Sanatçıları sahne alacak.

Etkinlikler, 22 Temmuz Perşembe günü “Lüküs Hayat” ile son bulacak. Girne Amfi Tiyatro’da sahnelenecek oyun saat 20.30’da başlayacak.

ALAMİNYO ŞEHİTLERİ 21 TEMMUZ’DA ANILACAK

Öte yandan Alaminyo’da bir kısmı 1967’de şehit düşen, büyük bölümü de 1974’te Barış Harekatı sırasında Rumlar tarafından kurşuna dizilerek katledilen mücahitler, 21 Temmuz’da saat 19.30’da Değirmenlik’te düzenlenecek törenle anılacak.

Törende protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasının ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Tören, şiirler ile günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla sona erecek.

ERDEMLİ’DE BARIŞ HAREKATI ANISINA PARK VE ANIT

Bu arada, Barış Harekatı’nda sahillerinin önemli rolü olan, Türkiye’nin Mersin İli’ne bağlı Erdemli İlçesi’nde “Kıbrıs Barış Harekatı Çıkarması” anısına park ve aynı çerçevede şehitler ve gaziler anısına çıkarmayı sembolize eden anıt yapıldı.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu tarafından yapılan açıklamaya göre, park ve anıtın açılışı 19 Temmuz’da, saat 17.30’da gerçekleştirilecek. Tollu açıklamasında, çıkarmada Erdemli’nin rolü ve katkısı olmasından onur duyduklarını vurguladı.

MERSİN VE SİLİFKE’DE TÖREN VE KUTLAMA ETKİNLİKLERİ

20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın yıldönümünde, Mersin ve İlçesi Silifke’de de törenler gerçekleştirilecek.

KKTC Mersin Başkonsolosu Oya Tuncalı’nın verdiği bilgiye göre, Mersin’deki tören saat 09.00’da, Cumhuriyet Anıtı önünde gerçekleştirilecek.

Anıta çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından, şiir okunacak ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Ekibi gösteri sunacak. Buradaki tören resmigeçitle sona erecek.

Törende Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen de bir konuşma yapacak.

Silifke’deki tören ise Kıbrıs Barış Harekatı Şehitleri Hatıra Ormanı’nda yapılacak. Tören saat 16.30’da çelenklerin sunulmasıyla başlayacak.

Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak, şiirler okunacak. Hatıra Ormanı müzesinin gezilmesi ve Hatıra Ormanı Özel Defteri’nin imzalanması ve halk oyunları gösterisinin ardından tören resmigeçitle sona erecek. Törende Kıbrıs Türk Mücahitleri adına da bir konuşma yapılacak.

KTMD MERSİN VE SİLİFKE’DEKİ ETKİNLİKLERE 18 KİŞİLİK HEYETLE KATILIYOR

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği (KTMD), bu yıl Mersin ve Silifke’de gerçekleştirilecek törenler çerçevesinde Türkiye’ye 18 kişilik bir heyet gönderiyor. Vural Türkmen başkanlığındaki heyet yarın Adana’ya gidecek.

22 Temmuz Perşembe günü KKTC’ye dönecek olan heyet, ziyaretleri boyunca törenlere katılacak olmalarının yanı sıra Adana 6’ncı Kolordu Komutanlığı’nı, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nı, KKTC Mersin Konsolosluğu’nu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nı, Mersin Valisi’ni, Silifke Kaymakamlığı’nı, Silifke Belediye Başkanlığı’nı, Erdemli Belediye Başkanlığı’nı, muharip dernekleri ziyaret edecek.

Heyet, Erdemli Kıbrıs Barış Parkı ve Anıtı’nın açılış törenine de katılacak.

TAŞUCU-GİRNE YÜZME MARATONU

20 Temmuz Barış Harekatı’nın yıldönümü çerçevesinde Taşucu-Girne arasında yüzme maratonu yapılacak.

Maraton 19 Temmuz Pazartesi saat 09.00’da Taşucu’ndan başlayacak ve 20 Temmuz Salı sabahı 11.00’de Girne Dome Otel kıyısında sona erecek. Maratona hem KKTC hem de Türkiye’den yüzücüler katılacak.

TAK

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://dauforum.yetkinforum.org
 
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerle kutlanacak
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 15 Temmuz RAW Maç Anonsları (Hepsi Normal Maç)
» İZMİR'DEKİ HAYVAN BARINAKLARI
» ÇEKİRDEK AİLE TİPİ ve BÜYÜK ÖLÇEKLİ BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİMİ İŞLETME KAPASİTESİ HESAPLAMASI
» 03 Temmuz'da Maltepe Carrefour'da İyi Dileklerle, asdfghjk.

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS HAYATI :: HABERLER :: Kıbrıs-
Buraya geçin: