DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS HAYATI

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS HAYATI

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNİN SANAL KAMPÜSÜ

AnasayfaTakvimGaleriÜye ListesiAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yapSSS

Paylaş | 

Özel Eğitim Merkezi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Cinsiyet Erkek
Başarı sistemi : 23
Ruh Hali : 13
Takım : Galatasaray

Cüzdan
Altın Altın: 10

MesajKonu: Özel Eğitim Merkezi   C.tesi Mayıs 01, 2010 7:00 am

Özel Eğitim Merkezi

Her insan belli ancak birbirinden farklı bir yapı ve işleyişle dünyaya gelmektedir. Bu farklılıklar olumsuzlukları içerdiği zaman engellilik durumundan söz edilmektedir: zihin, görme, işitme, ortopedik engelli olma; öğrenme güçlükleri, uyum, konuşma sorunları, gelişim bozuklukları, türlü okul başarısızlıkları, dikkat dağınıklığı ve hiperaktif davranış problemleri gösterme vb. Engelli bireyler, konusunda eğitim görmüş uzmanlar tarafından, uygun programlar ve yöntemlerle gerçekleştirilen özel bir eğitim gerektirirler.

Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda, her toplumda özel eğitime gereksinim duyma oranının yaklaşık %12 ilâ %14 arasında olduğu görülmektedir. Bu bilgiden hareketle, 200.000 kişinin yaşadığı düşünülen K.K.T.C.’nde yaklaşık olarak 26.000 kişinin, özel eğitime gereksinimi olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerin, anne-babaları ve en yakınları da hesaba katıldığında, söz konusu durumdan etkilenen kişi sayısı, asla göz ardı edilemeyecek sayılara ulaşacaktır.

Gerek demografik gerçekler, eğitimde demokrasi ve fırsat eşitliği, gerekse hümanist görüş göz önüne alındığında, özel eğitimin önem ve gereği daha da belirginlik kazanacaktır. Ayrıca, uygun eğitim sonunda her insanın hayatta başarabileceği, yapabileceği bir işin mutlaka bulunacağı düşünülürse, bu bireylerin bağımlı olmaktan verimli hale dönüşmeleri, hatta ekonomiye yapacakları katkıları göz ardı edilemeyecektir. Günümüzde birçok ülkede özel eğitime verilen önem, gelişmişlik ölçütü olarak alınmaktadır.

Bir üniversitenin en önemli amaçlarından birisi, içinde bulunduğu çevrenin gereksinimlerine yönelik çalışmalarda bulunmak, sosyo-kültürel düzeyini, refahını yükseltmektir. Yukarıda gerekliliği ve önemi belirtilen özel eğitimin, genel eğitimin ayrılmaz bir parçası, hatta toplumun kaçınılmaz bir ihtiyacı olduğunu göz önünde bulunduran Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, bir özel eğitim merkezi açılmasına karar verilmiş; her türlü donanım için gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu merkez, çok yakın zamanda hizmete girecektir.

Tamamen halkın gereksinimlerine yönelik çalışacak olan özel eğitim merkezi şimdilik, davranış bozukluğu gösteren, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivitesi, uyum problemleri olan, öğrenme güçlükleri çeken, konuşma bozuklukları ve gelişim gerilikleri, zihinsel sorunları olan çocukların özel eğitimlerini karşılamayı planlamaktadır. İleride gereksinimler doğrultusunda, özel eğitimin diğer alanları bağlamında genişletilmesi düşünülmektedir.

Telefon: 630 1019

Yrd. Doç. Dr. Ali Civelek (Başkan)

Özel Eğitim Merkezi
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası